KPRP pokaże historię Ulmów Polsce i światu. "Trzeba tak działać, by ta wiedza była powodem dumy Polaków"

- W czasach plastikowych bohaterów i wirtualnych idoli, historia rodziny Ulmów to prawdziwa opowieść o prawdziwych bohaterach - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta i sekretarz Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych. - Chcemy o rodzinie Ulmów opowiadać Polsce i światu - podkreśliła.

2023-09-07, 11:11

KPRP pokaże historię Ulmów Polsce i światu. "Trzeba tak działać, by ta wiedza była powodem dumy Polaków"
Rodzina Ulmów zostanie wyniesiona na ołtarze 10 września. Foto: IPN

W Belwederze odbyła się konferencja "Niemiecki mord na Ulmach. Represje za pomoc ludności żydowskiej w kontekście realiów czasu Zagłady". Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Instytut Pamięci Narodowej.

- Od początku pan prezydent jest bardzo związany z historią rodziny Ulmów. Z jego inicjatywy powstał komitet, który obejmie te uroczystości swoimi działaniami towarzyszącymi, ustanowiono też Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Pod jego patronatem prowadzimy wszystkie działania - podkreśliła sekretarz Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych.

Historia Ulmów "powodem dumy wszystkich Polaków"

- Zastanawiam się, kim był byłby Józef Ulma po wojnie? Kim byłaby Wiktoria Ulma po wojnie? Kim byliby tak utalentowani i zaangażowani ludzie? kim byłyby ich dzieci? W czasach plastikowych bohaterów i wirtualnych idoli, to jest prawdziwa opowieść o prawdziwych bohaterach - wskazała.

- Chcemy o rodzinie Ulmów opowiadać Polsce i światu. Ta rodzina jest niezwykła. Trzeba tak działać, aby ta wiedza była nie tylko wiedzą akademicką, ale była także powodem dumy wszystkich Polaków - powiedziała.

REKLAMA

» [ZOBACZ TAKŻE] Rodzina Ulmów - symbol polskiej pomocy Żydom [ZOBACZ WIDEO]

Grażyna Ignaczak-Bandych zapowiedziała szereg inicjatyw upamiętniających beatyfikację rodziny Ulmów i uroczystości religijne - sześć filmów, dwie sztuki teatralne, cztery wystawy, liczne koncerty, konferencja naukowe i działania edukacyjne w Polsce i na świecie.

Masakra w Markowej dowodem bestialstwa Niemców

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 r. Ulmowie zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 r. dokonali masakry w domu Ulmów. Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która byłą w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię. W masakrze zginęło 16 osób, w tym kobieta w zaawansowanej ciąży.

REKLAMA

Czytaj także w PAP.pl: Prezydent Duda o Ulmach: pozostali ludźmi w nieludzkich czasach

Ulmowie. Błogosławieni Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani przez Yad Vashem pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata a w 2010 r. przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów a od 2018 roku na wniosek prezydenta RP Andrzeja Dudy obchodzony jest ustawiony przez Sejm i Senat RP Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Posłuchaj

Przed Archikatedrą Lubelską oglądać można wystawę poświęconą rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów - relacja Magdaleny Kowalskiej z Radia Lublin (IAR) 1:03
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Papież Franciszek 17 grudnia 2022 r. podjął decyzję o beatyfikacji rodziny Ulmów. Beatyfikacja odbędzie się 10 września w Markowej.

Czytaj także w TVP.Info: Już za tydzień beatyfikacja rodziny Ulmów. Weźmie w niej udział tysiąc kapłanów

REKLAMA

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej